שלמה איזקסון, בשיתוף תנועת דרכנו
21/09/2020

בלי ניהול, בלי תכנית, בלי חלום: הכישלון של ניהול המשבר

את אופן ניהול משבר הקורונה ע"י נתניהו וממשלתו ניתן לסכם במילה: כישלון. באביב, כאשר ישראל הייתה בין המדינות הראשונות שהטילו סגר והצליחו לבלום את התחלואה הגבוהה, התגאה רה"מ בשבחים שקיבל ממנהיגי העולם, אך כעת הוא איננו ממהר לקחת אחריות על המחדל

הגורמים העיקריים שהביאו אותנו למצב הנוכחי בו מתגלים אלפי מקרים חדשים ביממה הינם אופן קבלת החלטות שגוי, לא קונסיסטנטי ולא הגיוני על ידי הממשלה ולחצים פוליטיים וסקטוריאליים שמונעים מראש הממשלה קבלת החלטות הכרחיות. כמו כן, בניגוד לגל הראשון של הקורונה, הציבור אינו מקפיד על רוב ההנחיות וכללי הזהירות שנועדו למנוע התקהלויות וצפיפות בחללים סגורים. אי הציות להנחיות נובע ממשבר אמון וכתוצאה מחוסר במדיניות ברורה מצד הממשלה בניהול המשבר, כאשר מדי שבוע מתקבלות החלטות סותרות וברגע האחרון, וכן מחוסר בדוגמא אישית מצד נבחרי הציבור.

צפו: הכלכלה קורסת וזו לא טעות - זו מדיניות

פתיחת מוסדות החינוך עוד בחודש מאי, לרוב ללא קפסולות, במיוחד בחטיבות הביניים והתיכונים, הזגזוג בקבלת החלטות לגבי מקומות הבילוי בחודשים האחרונים ובהמשך פתיחת הישיבות החרדיות הגדולות לקראת סוף חודש אוגוסט, הן רצף של שגיאות שהביאו למצב הנוכחי. ההחלטות התקבלו בממשלה ללא גיבוש מדיניות ארוכת טווח לניהול שגרה בצל הקורונה, לצד מחסור בנתונים ותחת לחץ מצד קבוצות שונות כמו המפלגות החרדיות, בעלי אולמות האירועים, הברים והמועדונים. גם ההחלטות שהתקבלו לבסוף בממשלה לאחר עיכוב משמעותי לא הוסברו היטב לציבור, לוו בכאוס ובחוסר אכיפה.

הביטול ברגע האחרון של הסגר הכולל על הערים האדומות שתוכנן ברוח תוכנית הרמזור של פרופ' גמזו והסתפקות בעוצר לילי, נבע משיקולים פוליטיים וכתוצאה מלחצים שהפעילו שרים, ולא מתוך הסתכלות כוללת על מצב התחלואה ברחבי הארץ. החלטות מסוג זה צריכות להתקבל לאחר דיון רציני, על סמך נתוני התחלואה, תוך התייעצות עם ראשי מערכת הבריאות ואנשי מקצוע ולא בשל לחצים מצד שרים או מפלגות. נראה כי גם עתה, במצב החירום הבריאותי בו נתונה המדינה ובמשבר כלכלי קשה, מקבל ראש הממשלה את החלטותיו בעיקר באופן שישביע את רצון הבייס הפוליטי שלו.

"ההחלטות התקבלו בממשלה ללא גיבוש מדיניות ארוכת טווח" (צילום: לע"מ)

גם בימים האחרונים, במקום לתת דוגמא אישית לציבור הנאנק מתחלואת הקורונה ומהמשבר הכלכלי, נקטו כמה מהפוליטיקאים בדרך ההפוכה בדיוק. כך למשל, השתתף סגן שר בחתונה גדולה וצפופה בחיפה, אחד מבכירי האופוזיציה, שר לשעבר, קרא לציבור "להתנהל על פי השכל הישר ולא על פי הנחיות הממשלה" וכמה מראשי הערים הפרו את הנחיות משרד הבריאות. רבים מנבחרי הציבור לא מסתפקים בימים אלו בעובדה שהממשלה איבדה את אמון הציבור בחודשים האחרונים ונעים בין קריאות חסרות אחריות לבין מתקפות כנגד מערכות החוק והמשפט.

הניהול הכושל של המשבר חושף גם מחדלי עבר של ממשלות ישראל, כאשר מצטיירת התמונה הקשה של העומס והחוסר בכוח אדם במערכת הבריאות וכן ההזנחה של אוכלוסיות רבות בישראל שמתגוררות בצפיפות ובעוני, ללא מחשב לילדיהם ויכולת ללימוד מרחוק. אומת הסטארט אפ אומנם מצטיינת מבחינה טכנולוגית, אך אוכלוסיות רבות בפריפריה החברתית נותרו מאחור ומערכות הבריאות והחינוך לא זכו למענה לצרכים רבים עם הגידול באוכלוסייה. הסכם השלום עם איחוד האמירויות הוא בהחלט הישג מדיני חשוב של נתניהו שניתן רק לברך עליו, אך רוב האזרחים זקוקים למענה בריאותי, כלכלי וחברתי דחוף בטרם יוכלו להרשות לעצמם לעלות על טיסות לדובאי.

"אי הציות להנחיות נובע ממשבר אמון" (צילום: Shutterstock)

המדינה זקוקה יותר מתמיד למנהיגות שמפגינה סולידאריות ודוגמא אישית, מסוגלת לקבל החלטות קשות ולעתים גם לא פופולאריות, אך לטובת הכלל, ובעיקר לתוכנית ברורה לבלימת התחלואה ולשיקום כלכלת ישראל. טוב עשתה הממשלה כאשר האריכה את תקופת הזכאות לדמי אבטלה בעקבות פיטוריהם ויציאתם של המונים לחל"ת, אך צעד זה לבדו אינו יותר מפלסטר לפציעה הכלכלית הקשה ממנה סובלים המשק ואזרחי ישראל. כעת נדרשת תוכנית לייצוב המשק שתכלול הבנות ארוכות טווח בין הממשלה, המעסיקים, ההסתדרות והעצמאיים וצעדים ליצירת מקומות עבודה נוספים. ראש הממשלה ושריו צריכים להחליט האם הם יותירו לדורות הבאים מדינה שסועה, גירעון עמוק, מערכות בריאות וחינוך מקרטעות או בסיס לחברה מתוקנת, איתנה, בריאה ומוסרית.

  • בנימין נתניהו

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully