בשיתוף תנועת דרכנו18/05/2020

הצעד הראשון ששר האוצר החדש ישראל כ"ץ צריך לנקוט בו

יוקר המחייה המאמיר הפך לנטל כבד, במיוחד נוכח המשבר הכלכלי. פרופ' ירון זליכה, לשעבר החשב הכלכלי באוצר, הציע בשידור דמוקרטTV שלושה צעדים מידיים וביקר את ניהול המשבר ואת אגף התקציבים

האתגר של כ"ץ (צילום: 3022978)

פרופ' ירון זליכה, לשעבר החשב הכלכלי באוצר, נחשב למבקר חריף במיוחד של הממשלה. בריאיון שהתקיים עמו בפאנל "ממשלת הצללים" של דמוקרטTV, הציג זליכה שלושה כשלים מרכזיים בניהול משבר הקורונה, לתפיסתו.

הכשל הראשון נובע מחוסר הניסיון המצטבר של פקידי אגף התקציבים. לדברי זליכה, למרות היות הפקידים אנשים חכמים מאוד, הם צעירים ולא מנוסים. עדיף היה להביא מקצוענים מהמגזר הפרטי ככוח עזר לתקופה זו, למשל רואי חשבון שעובדים בשוטף עם בעלי עסקים.

הכשל השני אותו הציף זליכה היה היעדר מידע רלוונטי וחוסר יכולת להבין כי מדובר במשבר שונה מהותית מזה של שנת 2003 ו-2008. "הם לא הבינו את עומק המשבר. הם ניסו להשוות למשברים קודמים. המשבר של 2003, שאני אישית ניהלתי, המשבר של 2008... אבל מה? הם שכחו שזו לא אותה מחלה", אמר זליכה.

הכשל השלישי שהציף היה חוסר יכולת ביצוע בפועל של התכניות. לדבריו, סל הכלים הקיים בידי פקידי האוצר שונה מהותית מניהול משבר בסדר גודל כזה, אותו הגדיר כ"מלחמה על המשק הישראלי". לדבריו של זליכה, היה צריך להביא מנהלי תפעול חיצוניים, במקום לתת למי שהגדיר כ"ארבעה ילדים" להחליט. לדבריו, יש פער בין קיצוץ תקציבי לבין פרויקט לאומי הכולל חלוקה של עשרות מיליארדי שקלים, למאות אלפי עסקים קטנים ועצמאיים.

כאשר הקשתה עליו המנחה לוסי אהריש ושאלה מה ניתן לעשות, הדגיש זליכה כי שר האוצר ייכשל אם ימשיך להישען על מדיניות משרד האוצר ואגף התקציבים. "הוא הולך להתרסקות. לא בעוד שנה, בעוד שבוע. אם ישראל כ"ץ לא יבין שמי שקלקל את המשק הישראלי בעשור האחרון לא יכול להמשיך לנהל אותו, הוא יגמור את הקריירה שלו ביום הראשון בו הוא נכנס לתפקידו".

לצד זאת הציע זליכה שורה של צעדים, שיוכלו להקל באופן מיידי על יוקר המחיה, אך יידרשו משר האוצר להתמודד עם בעלי הון ומונופולים. בין צעדים אלו: פיקוח על מחירי הגז והפחתת המחיר ל-2.5 דולר ליחידה, מה שיוביל להפחדה של 20% במחירי החשמל ו-10% במחירי המים. הכרזה על יבואנים בלעדיים כמונופולים, מה שיפתח את השוק לתחרות ויפחית את מחירי המזון ב-25%, הקוסמטיקה ב-30-40% והרכבים ב-100%. צעד זה ימנע צעדים מצמצמי תחרות בהם נוקטים מונופולים שונים ויהפוך אותם לפליליים. לבסוף הדגיש זליכה כי יש לחייב את המונופולים להציג דו"חות רבעוניים שקופים. לדבריו, שלושת הצעדים הללו יעלו את הצמיחה במשק באחוז וכל מה שהם דורשים זו החלטה אמיצה של השר כ"ץ.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/הלתנאי שימוש
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully