בשיתוף תנועת דרכנו18/05/2020

האם השב"כ צריך לעקוב אחרי אזרחים?

בתגובה לשאלה שעלתה מקהילת השותפים של דמוקרטTV, תקף יובל דיסקין, ראש השב"כ לשעבר, את הפעלת השב"כ על ידי הממשלה ואמר כי הוא מופתע ומאוכזב מבג"צ. צפו בדברים

במהלך התכנית הראשונה של דמוקרטTV, שאל חבר קהילת דמוקרטTV הדר קאיש את ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין האם מהלך של הפעלת אמצעי מעקב אחר אזרחים, כפי שבוצע בתקופת הקורונה, הוא ראוי. דיסקין הגיב בחריפות: "התלבטתי מאוד. על פניו התחושה שלי, הפנימית, הייתה נגד הדבר הזה. יכולתי להבין בהיסטריה לפחות שהייתה קיימת, ובחוסר האמצעים והיעדר יכולת בדיקה אחרת, שיש באמצעי הזה אולי יכולת להציל חיים. החשש שלי היה והתבטאתי גם בעניין הזה, שזה לוקח אותנו בדיוק למדרון החלקלק הזה, שבפעם הבאה יהיה יותר קל להפעיל את השב"כ שלא בהתאם לסמכויות והיכולות שניתנו לו".

דיסקין הוסיף כי השימוש בשב"כ הוא פועל יוצא של חוסר יכולת תפקודית של הממשלה. לדבריו, כמות הבדיקות היומית במדינה שהיא "סטארט-אפ ניישן", מעידה על חוסר יכולת ביצועית. כמו כן, הוא הדגיש שכל הפעלה של השב"כ צריכה להתבצע בפיקוח קפדני.

"הפתרון זה להביא את השב"כ למקום שהוא לא באמת אמור להיות בו? אני בשלב זה מתנגד. לפחות עמדתי האישית, כמי שהיה ראש שב"כ ומבין את הדברים האלה, היא ששב"כ לא צריך להיות שם יותר... הסיפור הוא שהממשלה מפעילה את השב"כ על בסיס סעיף מסוים שקיים בחוק שב"כ, שבמקרים מסוימים ולטובת אינטרסים מסוימים שלנו, הממשלה באישור הכנסת יכולה להטיל על השב"כ משימות שחורגות ממה שכתוב בחוק. זה צריך להיות בסופר משורה".

בנוסף, דיסקין דיבר על אכזבתו והפתעתו מבג"צ, שאישר פה אחד (0:11) לבנימין נתניהו להתקדם עם הקמת הממשלה למרות היותו נאשם בפלילים.

  • דרכנו
  • שב"כ

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/הלתנאי שימוש
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully