לוסי אהריש בשיתוף תנועת דרכנו, בשיתוף תנועת דרכנו
17/05/2020

לקראת השידור הראשון: כך מרגישה לוסי אהריש

שלושה חודשים אחרי ההחלטה ללכת להפגנה, שהובילה לפרידה שלה מהתאגיד, המגישה מתרגשת לקראת האתגר החדש בדמוקרטTV: "יהיו הרבה רעשי רקע רעים, שיחייבו את כולנו להשתיק אותם. הגיע הזמן שנשמיע כאן קול אחר"

נרגשת. אהריש (צילום: רפי דלויה)

יוצאים לדרך. לפני שלושה חודשים יצאתי בשבת בערב לקחת חלק בהפגנה. שנייה לפני שיצאתי מהבית אמרה לי הסוכנת שלי: "לוסי, אל תלכי. עד שחזרת למסכי הטלוויזיה, אם תלכי יש מצב שלא תהיה לך עבודה מחר...". עניתי לה: "מורן, אני הולכת להפגין למען הדמוקרטיה. למען הבית. את מבינה שאני הולכת להשתתף בהפגנה שבדיוק מדברת על העניין הזה?"

שאלה אותי מורן: "אבל למה את? למה את זאת שצריכה כל הזמן לצאת ולדבר?" אמרתי לה שעצם זה שאני והיא מנהלות את השיח הזה, דוחף אותי לצאת מהבית יותר. ויצאתי מהבית.

יום למחרת, התוצאה שמורן צפתה אכן קרתה. בתאגיד כמובן המשיכו וממשיכים להגיד שההחלטה לא הייתה קשורה כלל לעניין ההפגנה, ושההחלטה לוותר על שירותיי התקבלה בכלל ארבעה ימים לפני כן, זאת על אף שבבוקר עוד הוזמנה מונית לאולפן. התוצאה הייתה שבאותו יום כבר לא הייתי חלק מהתוכנית. שאלו אותי לאחרונה אם אני מצטערת על ההחלטה לקחת חלק בהפגנה ואמרתי שממש לא. אם נלך לפי "עמדת התאגיד", כך או כך כבר לא הייתי צריכה להיות שם. לקחתי חלק בהפגנה שערכי השוויון עמדו לנגד עיניה, שעמדו לנגד עיניכם.

טוב לדעת (מקודם)

הלחצן שיכול להציל את חייכם באירוע לבבי או מוחי

בשיתוף שחל
לכתבה המלאה
אהריש באולפן (צילום: דמוקרטTV)

ההפגנה הזאת הולידה את היום. אתם נרתמתם, עודדתם ותמכתם בהקמה של ערוץ עצמאי, שהוא מכם ואליכם, ו"דרכנו" שוב פנו אליי, כדי לצאת למסע ביחד איתם. ביחד איתכם. בחודשיים האחרונים הרעיון קרם עור וגידים ובשלושת השבועות האחרונים הכול צבר תאוצה. בכל יום נרתמו עוד ועוד אנשים מדהימים לרעיון הזה, אנשי הפקה, תוכן, אנשי דיגיטל וכל מי שמאמין בלב ליבו שהגיע הזמן לשיח שהוא אחר. שיח מכבד, שיח עמוק, שיח שישקף את הרוב המתון במדינה המדהימה הזו, שאיבד את הקול שלו ואת היכולת לצעוק ולהישמע.

אני לא יכולה להתחיל לתאר לכם כמה אני מתרגשת לקראת הערב. האמת אני לא ממש מאמינה שזה קורה. אני יודעת שיהיה להרבה אנשים מה להגיד על הפרויקט הזה, יהיה מי שיבקר, יהיה מי שישפוט מראש, יהיה מי שיגיד שאנחנו מוטים לצד כזה או אחר... בעיקר יהיו הרבה רעשי רקע רעים, שיחייבו את כולנו להשתיק אותם. כי הגיע הזמן שנשמיע כאן קול אחר. הגיע הזמן שלא נפחד להגיד בקול ברור "אני לא מסכים איתך, אבל אני לא שונא אותך. אני אשב לדבר איתך ולהתווכח איתך, אני אסכים שאנחנו לא מסכימים, אבל אני לא אקח חלק בשום צורה, בשיח של השתקה אלימות וגזענות". ולא, זה לא פופוליסטי, לא קלישאתי ולא רומנטי, זו מציאות שחייבת להתקיים הלכה למעשה.

אף פעם לא השמעתי דעות פופולריות. בכל פעם המציאות חייבה אותי להסתכל לחיים בלבן של העיניים ולהתמודד איתה. התחייבתי להתמודד עם אמירות שהגיעו מהצד הערבי של המפה, שאמרו לי שאני מנסה למצוא חן בעיני היהודים אז אני משמיעה להם "בשפתם" את מה שהם רוצים לשמוע, ומהצד היהודי של המפה, שם יש את אלה שאוהבים להזכיר לי שאני חיה אצלם בבית, ושאני צריכה להגיד על כך תודה ולסתום את הפה, בטח לא לפתוח אותו ולבקר את "המערכת" אחרי "שנתנו" לי להדליק משואה.

View this post on Instagram

מצלמים פיילוט!

A post shared by דמוקרטTV (@democratv) on

אז תנו לי להגיד לכם משהו על הדלקת המשואה. היום הזה ב-2015 היה יום מכונן בחיי, לא רק בגלל המעמד והכבוד שהיה בו, אלא בעיקר כי ביום הזה חתמתי על הסכם לא כתוב עם החברה הישראלית, עם "בני המולדת הזאת, שמזכירה לנו כל יום כי אין לנו אחרת מלבדה" (כמו שאמרתי בהר הרצל). חתמתי על הסכם לא להפסיק להילחם על שיח פלורליסטי ולא גזעני במדינה הזאת, ואני ממש לא מתכוונת לחזור בי מההסכם הזה, לא משנה כמה ינסו לגרום לי לנטוש אותו. דווקא היום אני מכבדת את ההסכם הזה, ומתחייבת שוב בפניכם להביא אתכם, להביא אותנו הישראלים, עם המכאובים שלנו, עם הצלקות שלנו, עם הסוגיות הלא פתורות שלנו, אבל בעיקר עם היופי המדהים שיש וקיים באנשים שחיים כאן. כי אתם תפארתה של המדינה הזאת.

אנחנו יוצאים לדרך. שלושה חודשי פיילוט שנוצרו וקמו בזכותכם. בכל יום אנחנו מתחייבים להשתפר ולאתגר את עצמנו בשיח משתף ומשותף לכל הדעות המינים והגוונים בארץ ובמפה הפוליטית, בתנאי אחד - אנחנו אומרים בקול ברור לא להסתה, לא לגזענות, לא לשיח מפלג וכן לשיח מתון שקוף ומאתגר, כן להידברות כלל ישראלית. על זה אנחנו מתחייבים.

הצטרפו היום ב-18:00. אני אהיה שם. מחכה לכם.

  • עמותת דרכנו

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully